SCHWEIKER Sp.z o.o.
ul. Polna 18
55-300 Środa Śląska / Komorniki
Godziny pracy:
7:00-15:00
tel. 71 749 43 00
fax. 71 749 43 50
Zamówienia/Oferty:
782 904 010
Wsparcie techniczne:
509 924 472
e-mail:
schweiker@schweiker.pl
oferty@schweiker.pl
Rolety zewnętrzne podtynkowe
Rolety zewnętrzne podtynkowe przeznaczone są do montażu na etapie budowy domu. Obok rolet naokiennych (nasadkowych, nadstawnych) stanowią one najpopularniejszy system rolet stosowany we współcześnie budowanych obiektach. Sposób montażu sprawia, że straty ciepła są ograniczone do minimum. Dzięki małym rozmiarom rolety zewnętrzne podtynkowe świetnie dopasowują się do okna, a skrzynki mogą być schowane pod ociepleniem zewnętrznym (pod tynkiem).
Zastosowanie zewnętrznych rolet podtynkowych
Rolety zewnętrzne podtynkowe, stosuje się przede wszystkim na etapie budowy domu. Jest to obok rolet naokiennych (nasadkowych) najpopularniejszy system stosowany w nowobudowanych obiektach. Małych rozmiarów skrzynie pozwalają się dobrze zabudować ociepleniem zewnętrznym. W tym systemie skrzynia rolety jest całkowicie umieszczona na zewnątrz budynku. Rewizja, czyli jedyny otwieralny element skrzyni, jest widoczny, od spodu wnęki okiennej, od zewnętrznej strony obiektu.
Rozmiary skrzyń do rolet zewnętrznych
Wysokość 137 mm, zamyka otwory do 1440 mm
Wysokość 150 mm, zamyka otwory do 1800 mm
Wysokość 165 mm, zamyka otwory do 2280 mm
Wysokość 180 mm, zamyka otwory do 2790 mm
Wysokość 205 mm, zamyka otwory do 4050 mm
Rolety zewnętrzne podtynkowe i ich zalety
Rolety zewnętrzne podtynkowe jako, że są montowane w warstwie ocieplenia zewnętrznego mają bardzo dobro właściwości cieplne. Żaden element skrzyni nie znajduje się wewnątrz mieszkania, co daje inwestorowi swobodę estetyczną zabudowy wnęk okiennych od środka. Wszelkie poważniejsze regulacje, prace serwisowe odbywają się od zewnątrz. Poza tym w systemie integro można zakotwić okno bez problemu do nadproża. W tym systemie grubość ramy okiennej nie jest tak ważna jak w rolecie naokiennej. Nie występują takie obostrzenia jak w przypadku HS-ów. To samo dotyczy okien łączonych pod kątem. Rolety integro na tak zaprojektowanych zestawach okien będą się rozchodzić i nie ma takiego ryzyka jak w roletach naokiennych, że będą kolidować ze sobą. Jako, że skrzynie i prowadnice wykonane są z aluminium można łatwo dopasować ich kolor do barwy elewacji. Te elementy można dowolnie malować wg. palety RAL.
Montaż rolet zewnętrznych podtynkowych
System montażu rolet nie jest skomplikowany. Cała roleta trzyma się na prowadnicach, montowanych zawsze do ościeżnicy. Więcej zachodu wymaga samo przygotowanie wnęk okiennych pod samą skrzynię w formie kieszeni (tzw.” L”). Polega to na przesunięciu o kilka centymetrów do wewnątrz zewnętrznego nadproża, bo zwykle planowane ocieplenie 10 do 15 cm nie przykryje całkowicie skrzyń. Zagospodarowane w ten sposób miejsce/kieszeń warto ocieplić warstwa 1 do 2cm styroduru, od tyłu skrzyni. Tak przygotowane wnęki wymagają od inwestora sporo pracy i ustaleń, ale pozwalają zaoszczędzić na grubszej warstwie ocieplenia zewnętrznego. Dla domów energooszczędnych, a przy spełnieniu określonych wytycznych również do domów pasywnych dedykowane jest rozwiązanie firmy STROPEX. Specjalne nadproże pod nazwą TERMO-ELKA dla rolet podtynkowych z rewizją od zewnątrz mieszkania (0,038W/(M*K) może z powodzeniem być wykorzystane z naszymi roletami. Więcej informacji pod nr. telefonu 509 924 471.
Tego rodzaju kłopotu nie mają inwestorzy którzy mają w projekcie docieplenie 20cm lub więcej. Wówczas wystarczy okno wysunąć 1do 2cm poza lico muru i do niego przytwierdzić roletę od zewnątrz. Po to wysuwamy okno poza lico muru by było miejsce na ocieplenie nadproża z tyłu skrzyni.
Jeszcze innym sposobem montażu jest montowanie rolet podtynkowych na oknie z tzw. nadbitką/poszerzeniem.